מאמרים ומידע

שלשול

השלשול הוא תוצאה וסימן אזהרה להימצאות טפילים (אמבות, תולעים), חיידקים (סלמונלה, שיגלה, קלוסטרידיום) ונגיפים במערכת העיכול, או אפילו מחלות חמורות יותר כמו דלקת מעי חיידקית, תסמונת המעי הרגיז, דלקת המעי הגס (קוליטיס), מחלת קרוהן, מחלת הצליאק, יתר פעילות של בלוטת התריס, או מחלות סרטניות. יש לפנות מיידית לרופא אם יש סימני התייבשות, חום של יותר מ- 39 מעלות, כאבים במיוחד בבטן תחתונה ו/או בפי הטבעת, דם בצואה, או אם הדחף להפרשה כה עז עד כי אינכם מצליחים להתאפק.

באמצעות השלשול הגוף מנקה את עצמו מהרעלים – השלשול הוא צואה נוזלית הנמשך לרוב כמה ימים ועובר בדרך כלל מעצמו, כאשר הגוף מצליח להתאזן. כאשר חודר לגוף חומר רעיל, מנסה הגוף להיפטר ממנו בצורה טבעית וכמה שיותר מהר. בשלב ראשון, מערכת העיכול מפרישה כמות גדולה של נוזלים למעיים. בשלב שני, המעיים מתכווצים בחוזקה, וכתוצאה מכך, מופיעה בתדירות גבוהה יציאה מימית בעלת נפח גדול. רצוי לתת לגוף לפעול את פעולתו.
עליכם להימנע מנטילת תרופות נגד שלשול – תרופות אלה ייגרמו לחומר הרעיל להישאר בגופכם.

יש לטפל בסיבת הופעת השלשול .
גורמים עיקריים לשלשול: הרעלת מזון, חוסר סבילות למזונות מסוימים, חוסר איזון אלקטרוליטי של מלחים בדם, תרופות/סמים רעילים וקיום מחלה.
טיפול :
1. תזונה נבונה ונכונה – יש לפעול למניעת התייבשות ולא לאכול כל מזון מוצק. שתו שתי כוסות נוזלים אחת לשעה: מים, מיץ תפוחי עץ על מנת להחזיר לגוף סוכרים ומלחים ומיץ גזר מדולל.
כאשר תתחילו להרגיש טוב יותר, ניתן לאכול מזונות פשוטים כמו: ירקות מבושלים, אורז חום, תפוחי עץ, בננות וגזרים. הימנעו מצריכת מוצרי חלב, שומנים ושמנים, משקאות חריפים וקפאין. אם הזיהום הוא חיידקי, יש להימנע מאכילת סוכר לבן מאחר שהחיידקים ניזונים ממנו.
2. תוספי תזונה – טלו תכשיר פרוביוטי שמכיל לפחות 4 ביליון "חיידקים ידידותיים" 2 – 3 פעמים ביום. הם מסייעים לתהליך העיכול ונלחמים בזיהומים. שתו כוס תה מחליטת זנגביל או טלו 500 מ"ג זנגביל בכמוסות בכל שעתיים. עם כל ארוחה יש ליטול כמוסה המכילה אנזימים המסייעים לפירוק המזון ולספיגתו מהמעי לזרם הדם. שמן האורגנו נלחם ביעילות בחיידקים/נגיפים/טפילים. ויטמין A ואבץ יעילים לטיפול בשילשול על רקע של זיהום.
3. יש לבדוק אלרגיות ואי סבילות למזונות מסוימים – לאחר שתחושו יותר טוב, יש לנקוט בשיטת האלמינציה, כדי לזהות מזונות המזיקים לכם. צריך לבדוק את השפעות מוצרי החיטה והזירעונים על מערכת העיכול.
4. ניקוי הגוף מרעלים – ביום הראשון רצוי לשתות נוזלים בלבד.
5. הפגת מתחים – מצבם של אנשים הסובלים משלשול כרוני משתפר מאוד לאחר שלמדו שיטות להפגת המתח בחיים.

יש לכם שאלות? לשיחת ייעוץ ולשאלות

לשיחת ייעוץ ולשאלות:

שם הפונה:

טלפון:

דואר אלקטרוני:

הערות: