מאמרים ומידע

מחלות המאה

הרפואה, עם כל תרופותיה, מאריכה חיים של אנשים חולים, אך לא תמיד משפרת את איכות החיים שלהם. מחלות המאה הוא כינוי למכלול רחב של בעיות רפואיות שונות שעדיין, במאה ה-21, אנו מוצאים שהן נפוצות אצל אנשים רבים, גם אצל אלו המוגדרים "בריאים" בדרך כלל. הסיבות לכל אחת מהמחלות השייכות להגדרה הן מגוונות, ועוד יותר מכך הפתרונות וההצעות האפשריות לריפוי. בקליניקה של דוקטור חפץ, המטופלים מקבלים תכנית טיפול מקיף של מקורות המחלה ו/או תכנית למניעה אקטיבית של מחלות המאה.

הטיפול של ד"ר חפץ מתבסס על שחרור עומסים נפשיים ומתחים, ניקוי הגוף מרעלים והשלמת ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון ועוד, הבונים ומחזקים את תשתיות ומערכות הגוף למען מצב בריאות אופטימאלי. העיקרון הוא בשילוב של כל אמצעי הריפוי, ללא וויתור על תרופות כשיש בהן צורך. שיטת ד"ר חפץ מביאה את האדם להחלמה, ואף מזכה אותו בבונוסים נוספים: איכות חיים, מערכת חיסונית יעילה, חיוניות, ערנות מחשבתית וכושר פיזי. מרבית האנשים יעדיפו להוסיף חיים לשנים ולא שנים לחיים. רבים מנוטלי התרופות הכרוניים נראים כאנשים כבויים ונבולים, שאבדו את שמחת החיים – הזדקנות מוקדמת.

סרטן : במצב בריא , התפקוד התקין של תאי הגוף מתרחש כאשר , כל תא מקבל את החומרים המזינים החיוניים ( את כל אבות המזון פלוס חמצן ) . ייעודו של כל תא בריא הוא לתפקד למען ולטובת כל התאים האחרים בגוף , והתאים האחרים בגוף עובדים למען התא הבודד ( אחד לטובת כולם , וכולם לטובת האחד ) . דגם זה של שיתוף פעולה חוזר על עצמו מהתא הקטן ועד למערכת הגדולה – גוף האדם. איבר אחד עובד למען ולטובת כל האיברים האחרים בגוף , והאיברים האחרים בגוף עובדים למען ולטובת האיבר הבודד  ( בשיתוף פעולה ובערבות שלמה ) . כל מערכת עובדת למען מערכות הגוף האחרות , ומערכות הגוף האחרות עובדות למען המערכת. במצב בריא , כל קבוצת תאים של מרבית מערכות הגוף , נמצאת בתהליך התחדשות מתמדת , כאשר חלוקת התאים מתבצעת באופן מבוקר. המונח סרטן מתייחס לתהליך בלתי מבוקר ובלתי נשלט של חלוקת תאים. תא סרטני פועל לטובת ההתרבות העצמית , ולא ממלא את תפקודו ואת ייעודו למען האחרים . במצב זה ההדדיות ושיתוף הפעולה בגוף נשברה. התא הסרטני עובד רק למען עצמו, מתרבה והופך "לגידול אם", שאינו מביא תועלת לאחרים. "גידול האם" שולח "מרגלים" לגילוי איבר חלש . כאשר האיבר נמצא , "המרגלים" חוזרים אל "גידול האם" הסרטני, אשר שולח גרורות אל האיבר החלש. הגורמים העיקריים למחלה : במצב נורמאלי בגוף האדם נוצרים תאים סרטניים , אך באדם בריא המערכת החיסונית מאתרת את אותם התאים הסרטניים , ומחסלת אותם ( אין מחלה ) . המחלה מתפרצת בגלל: רעלים הגורמים נזק ל DNA שבתאים, קוטלי מזיקים ועשבים למיניהם, מתכות רעילות ( קדמיום , עופרת , כספית וכ"ו ), טבק ( בתוך טבק הסיגריות יש כ 85 ברכיבים מסרטנים ובתוכם מתכות רעילות ), שתייה מופרזת של אלכוהול, סוגים מסוימים של קרינה, מטבוליים מזיקים של עיכול לא תקין ( כתוצאה מעצירות כרונית ותרופות משבשות תהליכי עיכול תקינים  ), זיהום סביבתי, תזונה לקויה המתחלקת לשתי קבוצות : 1. אכילה מופרזת של שומן רווי , ובשרים שהוכנו בצורה קלוקלת  , עודף של פחמימות מזוקקות ( סוכר לבן ומוצריו ) . 2. מחסור  מצטבר  בנוגדי חמצון , ובהם וויטמינים ומינרלים  . מערכת חיסונית חלשה . הרעלת כבד ( עישון , אלכוהול , ריבוי צריכת מוצרים שבהרכבם צבעי מאכל , חומרים משמרים וכ"ו ) . מתח נפשי ( כעסים , פחדים , עצב – רגשות שליליים ). ליקויים בעיכול המזון, וביכולת של הגוף לסלק רעלים. טיפולים רפואיים שונים , כגון טיפול הורמונאלי עם אסטרוגנים סינטטיים הגורמים לסרטן השד. הגישה הטיפולית : ניקוי הגוף מרעלים בהתאמה אישית לכל חולה , כולל: ניקוי כבד, ניקוי מערכת העיכול, ניקוי כל מערכות הגוף. מתן תפריט המבוסס על מזון ממקור טבעי . רוב רובו של התפריט יהיה מבוסס על מזונות מהצומח היוצרים בסיסיות ברקמות ( ריבוי מוצרים מהחי ופחמימות מזוקקים , יוצרים חומציות ברקמות שאינה רצויה ). תוספי תזונה אשר יסיעו במיגור המחלה בשלושה מישורים : 1. עידוד תהליך המכונה אפופטוזיס (תהליך התאבדות של תאים סרטניים ) באמצעות מתן תוספי תזונה כגון קוורצטין.    2. דיכוי תהליך האנגיוגנזיס שהוא תהליך של היווצרות של כלי דם המזינים את הגידול הסרטני , באמצעות מתן אומגה 3.   3. דיכוי ייצור האנזים המכונה יאלורונידז , שהוא אנזים הממיס את רקמת החיבור על מנת שהתאים הסרטניים יפלשו . את הדיכוי עושים באמצעות מתן ויטמין C  במינונים גבוהים. תוספי התזונה חייבים להיות ביחס נכון בין ויטמינים ומינרלים , ומותאמים אישית לאדם החולה. טיפול במצב הרגשי של החולה ליצירת רוגע פנימי , שמחת חיים וגישה חיובית.

סטרס ( מצבי דחק )  :מצבי סטרס ( מצבי דחק ) הוא מושג המתאר תחושות שליליות ובלתי רצויות. העיקריות שבתחושות השליליות  הן : כעס , חרדות , דיכאון ואפטיה .במצבי סטרס ודוחק , מופרשים יותר הורמונים כגון : קורטיזול  ואדרנלין . כ –   70%  מהמחלות  נוצרות  ו/או מושפעות מהמצבים הרגשיים השליליים . מצבים אלו מכונים מצבי מחלה על רקע פסיכוסומאטי , אשר מתפרצות  בתקופות הקשות העוברות על האדם . לדוגמא : לחץ דם גבוה , מחלות לב , סרטן , מחלות דרכי הנשימה על רקע תפקוד חיסוני ירוד , סכרת , מחלות אור , וכ"ו. במצבי סטרס ודוחק קיימת עמידות נמוכה בפני מחלות , תהליכי ההזדקנות מואצים , ואיכות החיים המשפחתיים והחברתיים ירודה . לכך יש השלכות שליליות גם על איכות התפקוד במקום העבודה. מקורות לסטרס ודוחק : תחזוקת הגוף בצורה לקויה , אשר כוללת תזונה לא מאוזנת ומחסור במנוחה . ליקויים תזונתיים נובעים ממחסור של וויטמינים ומינרלים , הקשורים לייצור מוליכים עצביים חשובים כגון : דופמין וסרוטונין . ארוחות לא מזינות ולא מסודרות במהלך היום , גורמות לאי יציבות של רמת הסוכר בדם , הגורם לבעיות בתפקוד הגופני והרגשי . כתוצאה מכך , אנשים מתעצבנים בקלות , כועסים בקלות ונכנסים בקלות לדכדוך ( דיכאון ) .טראומות רגשיות עקב סכנות , או עקב אובדן . מצבים אלו יוצרים משקעים רגשיים אשר נשארים " רדומים " לעיתים לאורך שנים . המשקעים הרגשיים מתעוררים מחדש כאשר מופיעים מצבים קשים נוספים בחיים .השפעה שלילית של הסביבה על האדם , או חינוך שלילי ומלא באלימות מגיל צעיר , כמו : הסטה והמרדה , היוצרים תבניות התנהגות וגישות שליליות בחיים . כתוצאה מכך האדם מרגיש שחי בסביבה עוינת . תחזוקת הגוף בצורה לקויה משפיעה על המצב הרגשי , והמצב הרגשי השלילי ( מצבי הסטרס והדוחק ) משפיע על הבריאות הגופנית .  האדם נכנס למעגל שלילי סגור של השפעה הדדית בין המצב הרגשי למצב הגופני . פתרונות : במהלך 30 שנה פיתחתי  טכניקה מובנית , מדויקת ואפקטיבית לטיפול במצבים רגשיים . הטיפול משולב וכולל תוכנית הבראה ושיקום הגוף . התוכנית כוללת : תפריט השלמות תזונתיות המותאמות באופן אישי, תרגילי הרפיה . מפגשי תרפיה , הכוללים אלמנטים של אימון אישי , פסיכולוגיה קוגניטיבית ועוד ריבוי מקורות , על מנת שהאדם יוכל בעצמו לעקור מהשורש את המצבים של רגשותיו השליליים , וליצור שלווה ושימחת חיים . המצב הרגשי הרצוי הוא : שלווה , רוגע ושימחה , אשר נותנים  ביטויים פיזיולוגיים של ייצור סרוטונין ואנדורפינים , אשר תורמים לבריאות טובה  ויציבה במערכת הלב , מערכת העצבים ומערכת החיסון . כתוצאה מכך קיימת עמידות טובה יותר לכל סוגי המחלות ואריכות ימים . אנשים החיים ברוגע ושמחה , הם אנשים שחיים יותר בהרמוניה עם עצמם ועם סביבתם , ולכך יש השתקפות של הצלחה בחיי המשפחה , בחיים הזוגיים והחברתיים , ובעבודה .

סכרת :בשנים האחרונות , מחלה זו מתפתחת ותופסת תאוצה משמעותית באוכלוסיית העולם המערבי , כאשר הנטייה אצל בני הנוער הולכת וגוברת . הסיבות העיקריות להתפתחות המחלה הן : משקל ייתר, אכילה מופרזת של פחמימות מזוקקות ועמלנים ( קמח לבן, סוכר לבן וכ"ו ), מתח נפשי, ליקויים תזונתיים שבחלקם נוצרים עקב אכילה של פחמימות מזוקקות, שילוב של שתיים או יותר סיבות יחד, חוסר בפעילות גופנית סדירה . הנטייה הגנטית לסוכרת יכולה לא להתממש , והמחלה לא תתפרץ במידה ולא יתקיימו התנאים ( הסיבות ) שצוינו . הסיבוכים למחלה יהיו בכל כלי הדם , בזרימת הדם לאיברים ובאיברים כמו : לב , כליות , עיניים , גפיים תחתונות וכ"ו . כמו כן תהיה פגיעה במערכת העצבים הפריפרית , היכולה להתבטא בכאבים או חוסר תחושה . גם המערכת החיסונית תיפגע . ברפואה הטבעית , שמים את כל הדגש בטיפול בגורמים למחלה ( בסיבות אשר גרמו להתפרצות המחלה ) . זאת אומרת שמים דגש על אותם מוקדים כגון : מתח נפשי , ליקויים תזונתיים שהצטברו כמו : ויטמין B6 , מגנזיום , אבץ , כרומיום וייתר המוקדים שצוינו כסיבות למחלה .המטרה לשאוף לתהליך ריפוי , או למצב כמה שיותר מאוזן – לאזן את רמת הסוכר . חשוב מאוד לתת מענה הולם למניעה אקטיבית לסיבוכים האפשריים . לכך קיימים מגוון רחב של פתרונות באמצעות התאמת תפריט אישית ( השונה מאדם לאדם ) , ומתן תוספי תזונה כגון : אומגה 3 , ויטמין E  , חומצה אלפא ליפויק , וכ"ו . את המינונים יש להתאים באופן אישי לכל אדם . יש להוסיף את חובת איזון המצב הרגשי –  טיפול מקצועי בטרפיה ( טיפוח המודעות לבריאות רגשית מיטבית והקלה במתחים ). ברפואה קונבנציונלית נותנים התייחסות בלעדית לאיזון רמת הסוכר , היות והסיבוכים מופיעים כאשר ערכי הסוכר בדם גבוהים .  

 לחץ דם גבוהה :לפני עשרות שנים מחלת לחץ דם גבוה הייתה מופיעה בקרב אנשים אחרי גיל 40 – 45 .היום המחלה מופיעה גם בקרב ילדים בגיל 10 אשר סובלים מהשמנת ייתר ושומנים גבוהים בדם .            חלק מהסיבות להיווצרות לחץ דם גבוה הן : השמנת ייתר – חלק מהאנשים הסובלים מהשמנת ייתר , מתפתחת להם בגוף תרשת עורקים, רגישות למלח ( היום בעולם המערבי , אנשים צורכים פי 17 יותר מלח , בגלל העיבוד התעשייתי של המזון ) . מלח סופג נוזלים , וגורם להגדלה בנפח הדם בזרימתו, מתח נפשי – מעלה את רמת ההורמונים , כגון אדרנלין המכווץ את כלי הדם ומעלה את הדופק, תרשת עורקים היא מחלה הגורמת לכלי הדם להיות צרים יותר, מחלה כילייתית – כאשר מגיע פחות הספקת דם לכליה מסיבה כלשהי , או חסימה חלקית של כלי דם , הכליות מפרישות חומר שנקרא רנין , ההופך לאנגיוטנזין , וזה מעלה את לחץ הדם, בעיות בחוליית האטלס – כאשר חולייה זו לוחצת על עצב , שרירי הצוואר תפוסים , והגוף מפעיל את העלייה של לחץ הדם על מנת להזרים דם למוח . במידה ולא פותרים בעיה זו מהשורש , ונותנים רק תכשירים להורדת לחץ הדם , תיווצר זרימת דם ליקוייה למוח שתגרום במהלך השנים למחלות פרקינסון ואלצהיימר . לעיתים המחלה נגרמת בגלל שילוב של שניים או יותר סיבות מהנזכרות מעלה . הסיבוכים היכולים להופיע כתוצאה מלחץ דם לא מאוזן הם : אירוע מוחי , התקף לב , קרישיות ייתר של הדם ונזק כיליתי .   ברפואה הטבעית , שמים את כל הדגש בטיפול בגורמים למחלה ( בסיבות אשר גרמו להתפרצות המחלה ) , בשאיפה להביא לתהליך ריפוי . התאמה אישית של תפריט ותוספי תזונה במינון מותאם לכל אדם ( כגון : ויטמין E , אומגה 3 , מגנזיום , B6 ) ובאיזון עם מרכיבים נוספים , מאזנים את לחץ הדם ומונעים סיבוכים כתוצאה מלחץ דם גבוהה . ברפואה קונבנציונלית מסתפקים בטיפול תרופתי להורדת לחץ דם , ללא תוכנית לשינויים באורח חיים , וללא התייחסות לגורמי המחלה ( לסיבות שהובילו להתפרצות המחלה ) . הטיפולים של הרפואה הקונבנציונלית למחלה זו , ניתנים לכל החיים.

עצירות : במצב תקין ,  כ-12 שעות לאחר ארוחה , השאריות צריכות לצאת מהגוף . היציאה אמורה להיות קלה , חצי רכה ועם ריח מתון . התחושה צריכה להיות תחושה של התרוקנות . כאשר תהליך זה אינו מתרחש , במהלך החודשים והשנים , הולך ומצטבר בדפנות המעיים כמה קילוגרמים של " אבני צועה " . זהו קו הזינוק להתדרדרות במצב הבריאותי הכללי . הרמב"מ מכנה את בעיית העצירות : " אם כל המחלות " . במצב של עצירות יש לפנות במיידית להתאמת תוכנית הבראה אישית עם תוספי תזונה , ויטמינים , מינרלים מסוימים ופרוביוטיקה , למען שיפור התנועה במערכת העיכול . ויטמינים ומינרלים מסוימים חשובים מאד לשיפור התנועתיות במערכת העיכול , אשר הכרחית בגלל שהמעי הגס הינו מקום ובו מאגר של פסולת  גדולה בגוף האדם בזמן עצירות  . שם חייבת להיות זרימה . חלק מתופעות העצירות הם : עייפות , כאבי ראש , נפיחות וכאבי בטן , תפקוד לקוי של מערכת החיסון , תופעות בעור ( פריחות , פצעים … ) ועד למחלת סרטן במעי הגס ( אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בארץ ) . כמו כן העצירות עלולה לגרום לשיבוש תפקודי המעי הדק והקיבה – לחץ תוך ביטני מוגבר. הסיבות העיקריות לעצירות: חוסר בשתייה מספקת , תפריט דל בתאית , דיכאון, שימוש במשככי כאבים , אכילת ייתר ובמיוחד אכילת ייתר של מוצרים מהחי , אי סבילות למזון ( מאוד אינדיבידואלי )  ומחסור בחיידקים ידידותיים במעיים ( במיוחד לאחר טיפול באנטיביוטיקה ) . העצירות תיתכן גם בגלל שילוב של מס' סיבות יחד . שימוש בחומרים משלשלים יגרום לדלקת כרונית במעי הגס : השפעת המשלשלים תפחת במשך הזמן , ואז על האדם ליטול כמות משלשלים גדולה יותר . זהו מצב מזיק ביותר למעי הגס , ולבריאות הכללית. אופן ההתנהלות למניעת עצירות : להתחיל את היום עם שתיית בוקר של 2 כוסות מים פושרים חמימים ( כ – 40 מעלות ) עם לימון ושמן זית מכתית מעולה. ארוחת בוקר של פרות עם שילוב חלב סויה , שקדים או יוגורט + כף צ'ייה . במהלך היום יש להמשיך בשתיית מים ושילוב תה צמחים חם. בארוחת צהריים לשלב שפע של ירקות טריים עם שמן זית . להוסיף מקור חלבוני – עוף , דג או שילוב של דגנים וקטניות אשר עברו תהליך השרייה . להימנע מכמות גדולה של בשר , אורז לבן ומזון מעובד עם חומרי שימור . בין הארוחות מומלץ פירות טריים עם שילוב של שזפים יבשים . בערב ארוחה קלה ( כגון מרק ירקות , שקשוקה או יוגורט ביו עם פרי ). זרימה טובה במעיים חייבת להיות עם שילוב של הרכב תזונתי עשיר בתאית , נוזלים וחיידקים פרוביוטיים .  

 

יש לכם שאלות? לשיחת ייעוץ ולשאלות

לשיחת ייעוץ ולשאלות:

שם הפונה:

טלפון:

דואר אלקטרוני:

הערות: